Två duktiga svenska guldsmeder på uppgång haft pressvisning på Lydmar Hotel i Stockholm den 18 september 2013. Smyckena som presenterades är avskalade och tidslösa. Deras smycken passar kvinnor i alla åldrar och till alla tillfällen.
Vi smider våra tankar i silver och guld, lyder deras motto. Det handlar om äkthet och kärlek till livet. Kärlek till arbetet där de skapar smycken till någon som önskar något speciellt och utvalt. Svenska Smycken är välkända i Värmland där de kommer i från och är på uppgång i hela Sverige med förhoppningar även om att lansera sina produkter internationellt.
Så säger de själva på sin hemsida: ”Vi har inspirerats av vårt rika kulturarv och vill arbeta, formge och med handen tillverka på vårt sätt. Ledord är hantverk av högsta kvalitet. Vårt hantverk kräver stor yrkeskunskap och innebär många praktiska moment som noggrant och kärleksfullt ska utföras om och om igen. Det tar tid…”
Hoppas att kunna ser mer av deras smycken snart.
Se deras befintliga kollektioner på Svenska Smyckens hemsida
Se mer info om pressvisningen